Każda osoba, a więc również małoletni poniżej 18 roku życia może stać się spadkobiercą. Istnieje zatem również możliwość przyjęcia lub odrzucenia takiego spadku przez osobę małoletnią, przy czym w jej imieniu oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składają przedstawiciele ustawowi – rodzice lub opiekun prawny.
Dla złożenia takiego oświadczenia zasadniczo konieczna jest zgoda sądu opiekuńczego. Termin na złożenie takiego oświadczenia wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Do zachowania wskazanego terminu, wystarczy złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Natomiast, jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu, bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego w tym przedmiocie. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania, termin biegnie na nowo. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Wniosek o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku należy kierować do sądu rejonowego ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 100,00 zł.
Zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka lub osoby pozostającej pod opieką w postaci prostego przyjęcia lub odrzucenia spadku, w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, wydaje sąd spadku. Gdy takie postępowanie nie zostało wszczęte, zgodę wydaje sąd opiekuńczy. Z chwilą wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku wniosek o zezwolenie na dokonanie wskazanej czynności, złożony do sądu opiekuńczego, przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi spadku. Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego musi być należycie uzasadniony przez pryzmat okoliczności uzasadniających przyjęcie bądź odrzucenie spadku. W przypadku odrzucenia spadku najczęściej będą to okoliczności dotyczące zadłużenia spadku, braku utrzymywania relacji ze spadkodawcą, informacja o odrzuceniu spadku przez uprzednio powołanych spadkobierców itd. Sprawa w sądzie opiekuńczym zazwyczaj rozpoznawana jest po przeprowadzeniu jednej rozprawy. Orzeczenie może być jednak wydane również na posiedzeniu niejawnym. Sąd może przesłuchać rodziców oraz powołanych świadków.
Warto zwrócić uwagę, że od niedawna obowiązują przepisy ułatwiające rodzicom odrzucenie spadku w imieniu ich małoletnich dzieci. Zgodnie z art. 101 § 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego albo sądu spadku – jeżeli spadek odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka. W braku porozumienia sprawę rozstrzyga sąd opiekuńczy.